Slovník pojmů

Hosting – pokud chceme mít internetové stránky a nemáme vlastní server, je hosting službou, bez které se neobejdeme. Hosting je umístění našich webových stránek na serveru, jehož prostor nám pronajme jeho poskytovatel. Součástí hostingu bývají i e-mailové schránky a také technická podpora.

Freehosting – jedná se o jednoduchou, bezplatnou verzi hostingu. Příliš se nedoporučuje, protože freehosting nemá takovou kvalitu, jako hosting placený, nemívá žádnou technickou podporu a není tak stabilní.

Doména – adresa internetové stránky, kterou zadáváme do prohlížeče. Rozlišujeme domény druhého a třetího řádu, doménou prvního řádu je koncovka (např. cz , com, sk atd.).

IP adresa – je číslo, které identifikuje, ze kterého počítače se člověk na internet přihlásil. Jednu IP adresu může mít i větší množství lidí, např. ze stejného bytu, firmy, nebo školy. Někteří poskytovatelé IP adresy pro uživatele mění, takže uživatel ji má pokaždé jinou.

Prohlížeč – jedná se o program, díky kterému si můžete prohlížet internetové stránky. Prohlížečů je mnoho, mezi ty nejznámější patří hlavně Mozilla Firefox, Google Chrome nebo Internet Explorer. Prohlížeče jsou zdarma a za jejich používání se nic neplatí.

Server – počítač připojený nonstop k internetu a poskytující služby.

FTP – tato zkratka znamená file transfer protocol (protokol pro přenos souborů). Pomocí FTP klienta se mohou koncoví uživatelé přihlásit na server a spravovat tak svoje webové stránky. Dalším využitím FTP je sdílení dat.

Antivir – program, který chrání náš počítač před různými viry a jinými hrozbami. Antivir je nezbytnou ochranou počítače a můžeme si vybrat z množství bezplatných nebo placených antivirů. Mezi ty bezplatné patří např. české antiviry Avast nebo AVG, pokud však chceme kvalitnější a spolehlivější antivir, vyplatí se koupit si licenci např. na. NOD 32 od slovenské firmy ESET, která patří mezi absolutní špičku v tomto oboru.

DNS – tato zkratka znamená Domain Name System a jeho funkcí je překlad doménových názvů na IP adresy. V principu jde o to, že počítače spolu komunikují prostřednictvím číselných IP adres. Díky DNS nám stačí zadat jen doménu a systém si ji automaticky převede na IP adresu a zobrazí nám tak požadovanou stránku.

Spam – nevyžádaná pošta, která nám chodí do mailové schránky. Lze se mu bránit pomocí různých filtrů, antispamů apod. Spam se často vyskytuje také v diskusních fórech, sociálních sítích atd.

Comments are closed.